Klapki Birkenstock cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat i choć nie należą do najtańszych, wszyscy którzy je kupili zgodnie potwierdzają, że to buty na lata więc inwestycja się opłaca. Mimo bardzo solidnego wykonania, każde buty, nawet Birkenstocki, wymagają odrobiny uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Jak je więc czyścić? Odpowiedź znajdziesz w tekście.
Nie ulega wątpliwości, że buty Birkenstock to najwygodniejsze, najpraktyczniejsze i najbardziej klasyczne letnie obuwie. Mnogość kolorów i wzorów pozwala dobrać model pasujący do większości stylizacji, a wyprofilowana wkładka sprawia, że są pierwszym wyborem osób kompletujących szafę na wakacje.
Zatrzymajmy się jednak na wkładce birkenstocków. Uwierz na słowo – ona po prostu na to zasługuje. Choćby dlatego, że jej prototyp powstał ponad 250 lat temu. To właśnie wtedy Konrad Birkenstock skonstruował wsad obuwia ortopedycznego, dzięki któremu stopa nie męczyła się w trakcie ruchu. W późniejszych latach wkładka przechodziła technologiczne przeobrażania, ale nigdy nie zmieniło się jej DNA, w którym drzemią komfort i wygoda użytkownika. Dopasowuje się ona do naturalnego ułożenia stopy, a wsparcie łuku przekłada się na całą postawę ciała. Odpowiednia jej pielęgnacja z pewnością przyczyni się do długiego użytkownika klapków. A jeżeli Twoje klapki nie pachną już pierwszą świeżością, to przeczytaj artykuł, jak usunąć przykry zapach z butów?
Jak czyścić wkładkę w klapkach Birkenstock?
Wkładka wykonana jest z zamszu zapewniającego stopie odpowiedni mikroklimat oraz miękkie podłoże. Choć jest to materiał trwały i wygodny, nie ukryją się na nim ślady użytkowania i mimo że odcisku stopy usunąć się nie da, wskazane jest pozbycie się brudu, a nieraz i zapachu będącego pozostałością po wspólnie spędzonym sezonie. W tym celu możesz skorzystać z kilku sprawdzonych metod. Przed ich zastosowaniem pamiętaj, żeby rozpiąć paski klapków, by ułatwić sobie zadanie.
1. Szczotka do zamszu
Ta mała i niepozorna szczoteczka to must have każdej osoby, która w swojej szafie ma przynajmniej jedną parę zamszowego obuwia. Dzięki powierzchni wykonanej z gumowych wypustek można pozbyć się śladów zabrudzenia z butów i wkładki birkenstocków.
2. Soda
Wszechstronna soda kuchenna wraca po raz kolejny. Łącząc ją z wodą, uzyskasz uniwersalną pastę czyszczącą. Wystarczą 2 łyżki wody i łyżka sody, by stworzyć specyfik, z pomocą którego usuniesz zabrudzenia na wkładce klapków. Nanieś miksturę gąbką lub starą szczoteczką do zębów i zostaw na noc. Rano przetrzyj kilka razy powierzchnię podeszwy zwilżoną wodą ściereczką. Ostatni etap to suszenie. Unikaj nasłonecznionych miejsc, ponieważ promienie słońca mogłyby uszkodzić korkową podeszwę i pozbawić koloru paski. Soda nie tylko pomoże pozbyć Ci się zabrudzeń, ale i zniweluje nieprzyjemny zapach.
3. Mydło
Roztwór z mydła i wody wychodzi naprzeciw potrzebom osób szukających odpowiedniej mikstury czyszczącej klapki Birkenstock. Zwilż w nim szmatkę i przetrzyj wkładkę aż do uzyskania jej pożądanego stanu. Susz dokładnie tak samo, jak zostało to opisane w punkcie wyżej.
Jeżeli masz buty z zamszu lub nubuka, to zainteresuje Cię artykuł, jak czyścić zamsz i nubuk?
A na zakończenie kwestia, od której właściwie należałoby zacząć – mianowicie zapobieganie! Regularne szczotkowanie wkładki wspomnianą szczoteczką czy nawet zwilżoną gąbeczką, na bieżąco pozwoli pozbyć się zabrudzeń. Warto również zwracać uwagę na miejsce przechowywania klapek Birkenstock. O ile nie uniknie się ekspozycji na słońce podczas codziennego użytkowania, o tle warto chronić buty przed jego promieniami, gdy się ich nie używa (np. na plaży). Przedłuży to ich trwałość oraz wygląd, a także zapobiegnie rozwojowi bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach.
Pełną ofertę obuwia Birkenstock znajdziesz w naszym sklepie, a w zakładce kosmetyki obuwnicze potrzebne środki do czyszczenia i zabezpieczenia obuwia.